تایپوگرافی چیست و چرا در طراحی لوگو مهم است؟

اصول طراحی لوگو
۷ مهارت مهم در اصول طراحی لوگو
۲۱ شهریور ۱۳۹۷
چگونه طراح لوگو حرفه ای شویم
چگونه طراح لوگو حرفه ای شویم
۲۱ شهریور ۱۳۹۷
تایپوگرافی چیست

تایپوگرافی چیستتایپوگرافی ، مطمئنا اگر شما با کسب و کار و کارآفرینی سر و کار دارید یا به به فکر راه اندازی سایت یا استارتاپ خود هستید اولین چالشی که بعد از دردسر های مختلف برای شروع کار به نظر شما میرسد انتخاب اسم مناسب و در قدم دوم طراحی لوگو حرفه ای و چشمگیر است. بعد از مراجعه به طراحان لوگو با اصطلاحات تخصصی شغل آنها روبه رو خواهید شد مانند تایپوگرافی.
ما در ادامه به تعریف یکی از انواع طراحی لوگو یعنی تایپوگرافی میپردازیم.

تایپوگرافی چیست؟

تایپوگرافی، هنر چیدمان حروف، برای رسیدن به یک زبان تصویری است.
تایپوگرافی زبان بصری است؛ هنر نوشتن کلمه یا جملات بسیار کوتاه با شکل و سبکی ویژه که بار تصویری و نمایشی بالایی دارد و هویت چیزی را می رساند. طراحی گرافیکی سبک های مختلفی مانند نوشتاری، متنی، حرفی، تایپوگرافی دارد، استفاده از هر یک از این سبک ها برحسب شرایط و فیلدهای کاری مختلف می تواند منجر به خلق اثری منحصربفرد و تاثیرگذار شود. تایپوگرافی اصطلاحی است که این روزها در مجامع هنری گرافیکی زیاد شنیده می شود. گاهی آن را با خوشنویسی (کالیگرافی) اشتباه می گیرند. هرچند که استفاده از این تکنیک پیشینه حداقل ۵۰ ساله در ایران دارد.
تایپوگرافی تقریبا در همه جا وجود دارد. کافی است به گوشی تلفن، بیلبوردها، فنجان چای و … نگاهی بیندازید می توانید هنر تایپوگرافی را در تمام آنها ببینید و می بیند که با استفاده از فونت ها و تنظیم و رنگ بندی آنها در کنار هم، چگونه پیام ها را منتقل می کنند.
با ورود تصاویر به پوستر ها نه تنها از اهمیت نوشتار در آنها کاسته نشد بلکه به ایجاد جنبشی جدید در نحوه طراحی حروف پوستر انجامید.
چرا که از آن زمان به بعد حروف می بایست در کنار تصاویر که دارای قدرت بصری بالایی بودند جلوه کرده و به انتقال پیام و شعار مورد نظربه مخاطب کمک کنند.
در نتیجه این تحولات لزوم ایجاد یک دگرگونی در فرم ، اندازه و شکل نوشتار در پوستر بیش از پیش حس شد و با گذشت زمان و با شکل گیری شیوه های گوناگون تایپوگرافی، حروف و نوشتار جایگاه ویژه ای در پوستر پیدا کردند.

تایپوگرافی و طراحی لوگو

لوگو تصویری است که یا به صورت نوشته یا اشکالی و یا تلفیقی از هر دو برای یادآوری نام و فعالیت شما ساخته می شود و مانند امضا معرف حضور شماست. برای طراحی آن باید دقت شود زیرا هویت صاحب آنرا منعکس می کنند . برای طراحی آن باید دقت شود چون حفظ دیسیپلین و نظم کاری شما را سبب می شود.
به طور کلی زمانی که ما برای طراحی لوگو از تکنیک تایپوگرافی استفاده میکنیم با مفهوم جدیدتری به اسم لوگوتایپ مواجه میشویم. در واقع به لوگویی که در طراحی آن از حروف یا نام موسسه استفاده شده باشد لوگوتایپ گفته میشود. لوگو تایپ یک از محبوب ترین و همچنین یکی از تخصصی ترین شاخه های طراحی گرافیک به شمار میرود. طراحی لوگوتایپ نیازمند مهارت زیاد طراح در کار با حرف و تسلط به هنر تایپوگرافی است.

الکس وایت در کتاب عناصر طراحی گرافیک می نویسد: طراحی کار آسانی است اگر به یاد داشته باشید این کار یک فرایند است نه یک نتیجه. و باید ابتدا موضوع داده شده را تشریح نمایید سپس آنرا بشناسید و درک نمایید بعد از ان مطالب ضروری را از لابه لای آن بیرون بکشید و نکته اصلی تر را جدا نموده و اهمیت آنرا روشن تر نمایید و سپس تمام عناصر را هماهنگ نموده تا یکدیگر را از میدان به در نکنند.