طراحی لوگوتایپ | و تایپوگرافی در طراحی نشان نوشتاری

تاریخچه لوگوی skype
تاریخچه لوگوی skype
۱۹ آذر ۱۳۹۸
آموزش طراحی لوگو باCorel Draw
آموزش طراحی لوگو با Corel Draw
۱۹ آذر ۱۳۹۸
طراحی لوگوتایپ

لوگوتایپ چیست ؟ ، سبکی از طراحی لوگو می‌باشد که به جای استفاده از تصویر از کلمات و نوشته‌ها برای طراحی استفاده می‌شود. به طور کل زمانی که ما برای طراحی نشان از تکنیک تایپوگرافی بهره می‌بریم با مفهوم جدیدی به نام لوگوتایپ مواجه خواهیم شد. انتخاب یک لوگوی مناسب برای تحکیم هویت تجاری یک قدم اساسی در توسعه کسب و کار است. در این میان لوگو تایپ به نوعی از لوگو اشاره دارد که در آن نام یک شرکت یا برند به روشی خاص با استفاده از کلمات طراحی شده است. یکی از بارزترین مثال ها برای این مورد، eBay یا Google است.

لوگو فروشگاه ای‌بی و گوگل

لوگوتایپ چیست ؟

هنگامی که در مورد طراحی لوگو فکر می‌کنیم، معمولا بیشتر ما ترجیح می‌دهیم که نام شرکتمان در داخل لوگو نوشته شود. چرا که در این صورت به خاطر سپردن آن توسط مشتریان راحت‌تر صورت می‌گیرد. طراحی لوگوتایپ ، شروع خوبی برای مشاغل نوپا است.
با این وجود ممکن است فضای کمتری برای مانور و خلاقیت طراح در این زمینه وجود داشته باشد. خصوصا اگر نام تجاری برند، مشخص کننده زمینه فعالیت آن نباشد، بسیار مشکل است که مخاطب بین لوگو و شرکت شما ارتباط پیدا کند. به همین دلیل است که توصیه می‌شود در ابتدای امر، نام تجاری خود را به نحوی انتخاب کنید که مخاب با دیدن یا شنیدن آن بتواند حدس بزند که شما در چه زمینه‌ای در حال فعالیت هستید. لوگوتایپ ها معمولا لوگوهایی محافظه کارانه محسوب می شوند چرا که اثری از تصاویر عجیب و غریب در آن ها دیده نمی‌شود. به همین دلیل معمولا در مشاغلی مرتبط با امور مالی و قانونی، بهترین انتخاب هستند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله لوگوتایپ خوب چه قابلیت هایی دارد را مطالعه کنید.

طراحی لوگوتایپ فارسی

تایپوگرافی typography یا به زبان فارسی نویسه نگاری ، خط نگاره یا طراحی گرافیک با حروف و کلمات نیز نامیده می شود، یکی از عواملی که باعث پیدایش تایپوگرافی فارسی در ایران شد، متون فارسی بودند که جذابیت زیادی نداشتند و این نیاز کاملا ملموس بود که باید در چیدمان حروف اندکی تغییر ایجاد کرد تا ظاهری گرافیکی‌تر پیدا کنند و حاصل آن در سالیان طی شده طراحی لوگو تایپ فارسی بود.

مزایای طراحی لوگوی نوشتاری

 • می تواند توجه مخاطب را جلب کند و نگه دارد.
 • خواننده به راحتی با آن ارتباط برقرار می کند.
 • ایجاد یک سلسله مراتب برای انتقال اطلاعات
 • ایجاد تناسب و هارمونی کمک می کند
 • به معرفی و برندسازی کمک می کند
 • می توانید در اکثر رسانه ها بدون هیچ تغییری از آن استفاده کنید.
 • به سادگی می توانید در حالت سیاه سفید از لوگو استفاده کنید.

معایب طراحی لوگوی نوشتاری

 • تغییر لوگو دشوارتر خواهد بود. (به عنوان مثال ابعاد لوگو)
 • چالش انتخاب زبان فارسی یا انگلیسی را خواهید داشت.
 • نیاز به طراحی بسیار گرافیکی با درک تایپوگرافی دارد.
 • منحصر به فرد کردن لوگو بسیار پیچیده تر می شود.
 • عملکرد شرکت را کمتر نمایش خواهد داد.
تایپوگرافی
تایپوگرافی

تایپوگرافی چیست ؟

تایپوگرافی اصطلاحی است که این روزها در مجامع هنری گرافیکی زیاد شنیده می شود. تایپوگرافی هنری است که در آن طراح تلاش میکند با تغییر عناصر متن ، مثل اندازه ، فاصله حروف ، شکل حروف ، فاصله خطوط ، پاراگراف بندی و مواردی از این دست زبان تصویری برای تایپ به وجود آورد. با رواج تایپوگرافی که سعی در تقویت ویژگی بصری حروف و نزدیک کردن نوشته به تصویر دارد. از تایپوگرافی می‌توان برای طراحی لوگوتایپ یک نام تجاری، موسسه فرهنگی، شرکت خصوصی، عنوان یک جشنواره یا برای هر مورد دیگری استفاده کرد، اما انتخاب این نوع لوگو رابطه بسیار زیادی به نوع فعالیت شما دارد، یک مشاور تبلیغاتی یا یک مجوعه طراحی لوگو حرفه‌ای در این ضمینه می‌تواند به شما مشاوره بهتری بدهد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله تایپوگرافی چیست و چرا در طراحی لوگو مهم است؟ را مطالعه کنید.

در طراحی لوگوتایپ به چه مواردی توجه کنیم؟

اهمیت رنگ در لوگو نوشتاری

رنگبندی های مختلف را در طراحی لوگوتایپ خود در نظر داشته باشید. ببینید که چه رنگی بیشترین ارتباط را با نام و فعالیت برند شما دارد؟ چه افرادی مخاطب شما هستند؟ بعد از بررسی این نکات، از یک یا چند رنگ می توانید در لوگوتایپ خود استفاده کنید. البته دقت داشته باشید که در صورت استفاده از رنگ های متعدد، باید دلیل خوبی برای این کار داشته باشید.

اهمیت فونت در لوگو نوشتاری

نوع فونتی که برای طراحی لوگوی خود استفاده می کنید، تاثیر به سزایی در دیده شدن آن دارد. دقت داشته باشید که هر چند سال یکبار باید در مورد فونت خود تجدید نظر کنید. در واقع فونت ها در طول زمان قدیمی می شوند و باید آن به روز کنید.

اشکال هندسی

هر چند لوگوتایپ ها در واقع نوع نوشتاری کلمات هستند، اما استفاده از اشکال مختلف در طراحی آن ها می تواند به لوگوی شما خلاقیت زیادی اضافه کند. به عنوان مثال رایج ترین شکل استفاده از اشکال هندسی در لوگوتایپ ها، کمک گرفتن از شکل مثلث به جای حرف A است.