علامت تجاری یا لوگو چیست

چگونه طراح لوگو حرفه ای شویم
چگونه طراح لوگو حرفه ای شویم
۱۱ مهر ۱۳۹۷
تفاوت آرم و لوگو
تفاوت آرم و لوگو در طراحی لوگو
۵ آذر ۱۳۹۷
علامت تجاری یا لوگو چیست

علامت تجاری یا لوگو چیستعلامت تجاری نشان یا لوگویی است که قادر است کالاهای تولیدی یا خدمات ارائه شده توسط یک شخص/بنگاه را از کالاها یا خدمات سایر بنگاه‌ها با اشخاص متمایز نماید.
علامت تجاری یک لوگو مشخص است که اجناس و خدمات به خصوص که توسط شخص یا تشکیلات خاصی تولید و فراهم شده اند را متمایز می کند. منشأ آن به زمان باستان بر می گردد؛ وقتی که صنعت گران امضاها یا علائم خود را روی آثار هنری و کاربردی خود چاپ می کردند. در طی سالها این علامت ها جای خود را به سیستم امروزی ثبت و حفاظت آرم تجاری دادند.
مطابق ماده ۱ قانون علائم و اختراعات مصوب اول تیر ۱۳۱۰ هجری خورشیدی، برند تجاری یا علامت تجاری به هر نوع علامتی اعم از نقش، تصویر، رقم، حرف، عبارت، مهر، لفاف و غیر آن که برای امتیاز و تشخیص محصول صنعتی تجاری یا فلاحتی اختیار می‌شود.
حق استفاده انحصاری در علائم تجاری ویژه کسی است که آن را به ثبت رسانیده است. هر شخص اعم از حقیقی یا حقوقی (شرکت یا فرد) که مدارکی دال بر تولید- توزیع بسته بندی- خرید و فروش و یا واردات و صادرات کالا و یا مدارکی جهت فعالیت در زمینه خدماتی خاص داشته باشد می تواند در همان زمینه تقاضای ثبت نام و لوگوی خود را بدهد.

علامت تجاری از دارایی های ارزشمند محسوب می شود

علائم تجاری علاوه بر نقش تعیین کننده ای که در تجارت و بازار ایفاء میکنند، برای اکثر شرکت ها و بنگاه ها دارایی تجاری ارزشمندی محسوب میشه به طوری که ارزش برخی از مشهورترین علائم تجاری در دنیا بیش از میلیاردها دلار برآورد و تخمین زده می شه که خوب میدونیم برای دارنده اون ثروت هنگفتیه!

دلایل حمایت از علائم تجاری

با اینکه اکثر کسب و کارها به اهمیت استقاده از علائم تجاری به منظور تمیز دادن محصولات‎شان از محصولات رقبا پی برده‌اند، همه آنها اهمیت حمایت از علائم تجاری از طریق ثبت را درک نکرده‌اند.
پس از ثبت علامت طبق قانون ثبت علائم تجاری شخص/شرکت حق انحصاری پیدا میکند، بموجب آن می‌توانید از عرضه کالاهای یکسان یا مشابه توسط اشخاص ثالث تحت علائم تجاری که عین یا به طریق گمراه کننده‌ای مشابه علامت تجاری شما هستند جلوگیری نماید.
با توجه به ارزش علائم تجاری و اهمیتی که یک علامت تجاری ممکن است در تعیین میزان موفقیت یک محصول در بازار داشته باشد، تضمین اینکه در بازارهای مربوط به ثبت رسیده باشد بسیار ضروری است.

طراحی لوگو یا علامت تجاری

طراحی لوگو یکی از مهمتریـن عواملی است که در اولین نگاه کیفیت یک کسب و کار را به بیننده نشان می دهد. لوگو یا آرم و علامت تجاری نمادی است برای بیان کردن یک مفهوم که گاهی شامل یک عبارت و گاهی شامل یک نشانه است. لوگوی هر شخص یا سازمان رد پایی است از حضور در یک عرصه. طراحی لوگو حرفه ای نقش به سزایی در عرصه رقابت کالا یا خدمات شما با سایر رقبا دارد.