علامت تجاری یا لوگو چیست

چگونه طراح لوگو حرفه ای شویم
چگونه طراح لوگو حرفه ای شویم
۲۱ مهر ۱۳۹۷
تفاوت آرم و لوگو
تفاوت آرم و لوگو در طراحی لوگو
۲۱ مهر ۱۳۹۷
علامت تجاری یا لوگو چیست

علامت تجاری ، نشان یا لوگویی است که قادر است کالاهای تولیدی یا خدمات ارائه شده توسط یک شخص یا بنگاه را از کالاها یا خدمات سایر بنگاه‌ها با اشخاص متمایز نماید .علامت تجاری یک لوگو مشخص است که اجناس و خدمات به خصوص که توسط شخص یا تشکیلات خاصی تولید و فراهم شده اند را متمایز می کند. منشأ آن به زمان باستان بر می‌گردد؛ وقتی که صنعت گران امضاها یا علائم خود را روی آثار هنری و کاربردی خود چاپ می کردند. در طی سالها این علامت ها جای خود را به سیستم امروزی ثبت و حفاظت آرم تجاری دادند.

علامت تجاری چیست

مطابق ماده ۱ قانون علائم و اختراعات مصوب اول تیر ۱۳۱۰ هجری خورشیدی، برند تجاری یا علامت تجاری به هر نوع علامتی اعم از نقش، تصویر، رقم، حرف، عبارت، مهر، لفاف و غیر آن که برای امتیاز و تشخیص محصول صنعتی تجاری یا فلاحتی اختیار می‌شود. حق استفاده انحصاری در علائم تجاری ویژه کسی است که آن را به ثبت رسانیده است. هر شخص اعم از حقیقی یا حقوقی (شرکت یا فرد) که مدارکی دال بر تولید، توزیع بسته بندی، خرید و فروش و یا واردات و صادرات کالا و یا مدارکی جهت فعالیت در زمینه خدماتی خاص داشته باشد می‌تواند در همان زمینه تقاضای ثبت علامت تجاری خود را بدهد.

ویژگی های یک علامت تجاری یا لوگو

۱-حفظ سادگی
استفاده از رنگ های سیاه و سفید یا رنگ هایی که در اندازه‌های مختلف زیبایی و سادگی لوگو حفظ شود
۲-داشتن عناصر زیبایی شناختی
یک لوگو یا آرم باید برای بیننده جذاب و چشمگیر باشد.
۳-ارتباط ایده ها و و اصول یک برند
تمام خصوصیات یک برند باید در یک شکل کوچک گنجانده شود که بسیار چالش برانگیز است.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله چگونه یک لوگوی ماندگار طراحی کنیم را مطالعه کنید.

علامت تجاری چیست

لوگو‌ها همه جا هستند

اگر به اطرافمان نگاه کنیم براحتی حداقل ده لوگوی مختلف پیدا میکنیم. هر کجا که برویم لوگوها در اطراف ما دیده می‌شوند و حضور دارند. در تمامی بخش‌ها از فرهنگ انسان ها گرفته تا روش زندگی‌شان نقش داشته و بر تصمیمات ما اثر میگذارند. لوگو‌ها ارزش‌های یک شرکت را نمایان می کنند و اغلب پر از معنا هستند.
این موضوع را بخاطر بسپارید، وظیفه اصلی لوگو معرفی برند است. مهمترین هدف یک لوگو ماندگاری در ذهن مخاطبان است. این بدان معناست که شما به عنوان یک طراح یا صاحبان مشاغل قبل از پرداختن به هر ایده ای برای طراحی لوگو نیاز دارید تا محیطی که لوگو در آن دیده می‌شود را کاملاً درک کنید.

علامت تجاری از دارایی های ارزشمند محسوب می شود

علائم تجاری علاوه بر نقش تعیین کننده ای که در تجارت و بازار ایفاء میکنند، برای اکثر شرکت ها و بنگاه ها دارایی تجاری ارزشمندی محسوب میشه به طوری که ارزش برخی از مشهورترین علائم تجاری در دنیا بیش از میلیاردها دلار برآورد و تخمین زده می شه که خوب میدونیم برای دارنده اون ثروت هنگفتیه!

هدف از طراحی لوگو

هدف از طراحی لوگو، ترسیم یک علامت زیبا نیست یا صرفاً طراحی چیزی که از نظر مشتری زیبا باشد. لوگو ابزاری استراتژیک تجاری‌ست که به شما این امکان را می دهد تا فعالیت خود را به جامعه مخاطب معرفی کنید.

علامت تجاری یا لوگو نیاز به داشتن معانی مختلف ندارد

گاهی بعضی طراحان فکر می‌کنند یک علامت تجاری باید پر از معانی مختلف باشد در صورتی که اصلا نیازی به این مورد نیست. تمرکز طراح در ساخت لوگو باید بر عنصر شناسایی باشد زیرا معانی به مرور زمان به وجود می آیند. “یک لوگوی جدید یک کشتی خالی ست” و از روز اول برای مخاطب هیچ معنایی ندارد و با گذشت زمان معنی و مفهوم آرم از طریق بازاریابی مداوم بوجود می آید. برای درک واقعی منظورم نگاهی به تصاویر زیر بیاندازید.

علامت تجاری یا لوگو

چرا علامت تجاری یا لوگو در عصر حاضر بسیار اهمیت دارند؟

آرم‌ها چهره‌ی یک محصول، تجارت یا خدمات هستند.

هنگامی که به یک فست فود فکر میکنید ناخودآگاه لوگوی مک دونالد در ذهن شما شکل میگیرد.

لوگو، تشخیص فوری برند را میسر میکند.

یک لوگو خوب به یادماندنی خواهد بود و به مشتریان کمک می کند تا از یک برند استفاده کنند. شکل ها و رنگ های به کاربرده شده در ساخت لوگو به مراتب بیشتر در ذهن افراد پردازش و حفظ می شوند.

طراحی لوگو بر تصمیمات ما اثر می گذارد.

با یک نگاه ساده به لوگو ما بلافاصله آن را در ذهن خود تجزیه و تحلیل می‌کنیم.آیا محصول‌شان را دوست داریم یا نه؟ محصولاتشان گران است یا خیر؟ آیا خدمات شان جذاب و سرگرم کننده است؟ ما جداً با علامت‌های تجاری درگیر می‌شویم. به همین دلیل ضروری ست که لوگو به خوبی نشان دهنده تجارت شما باشد زیرا می‌خواهید مخاطب را جذب کنید.

علامت تجاری یا لوگوی خوب تصور خوبی در ذهن بیننده ایجاد میکند

با طراحی لوگو حرفه‌ ای بر مخاطب تاثیر مثبت گذاشته و او را جذب می کنید.علامت تجاری از دارایی های ارزشمند محسوب می شود

دلایل حمایت از علائم تجاری

با اینکه اکثر کسب و کارها به اهمیت استقاده از علائم تجاری به منظور تمیز دادن محصولات‎شان از محصولات رقبا پی برده‌اند، همه آنها اهمیت حمایت از علائم تجاری از طریق ثبت را درک نکرده‌اند.
پس از ثبت علامت طبق قانون ثبت علائم تجاری شخص/شرکت حق انحصاری پیدا میکند، بموجب آن می‌توانید از عرضه کالاهای یکسان یا مشابه توسط اشخاص ثالث تحت علائم تجاری که عین یا به طریق گمراه کننده‌ای مشابه علامت تجاری شما هستند جلوگیری نماید .با توجه به ارزش علائم تجاری و اهمیتی که یک علامت تجاری ممکن است در تعیین میزان موفقیت یک محصول در بازار داشته باشد، تضمین اینکه در بازارهای مربوط به ثبت رسیده باشد بسیار ضروری است.

طراحی لوگو یا علامت تجاری

طراحی لوگو یکی از مهمتریـن عواملی است که در اولین نگاه کیفیت یک کسب و کار را به بیننده نشان می دهد. لوگو یا آرم و علامت تجاری نمادی است برای بیان کردن یک مفهوم که گاهی شامل یک عبارت و گاهی شامل یک نشانه است. لوگوی هر شخص یا سازمان رد پایی است از حضور در یک عرصه. طراحی لوگو حرفه ای نقش به سزایی در عرصه رقابت کالا یا خدمات شما با سایر رقبا دارد.