طراحی لوگو چیست ؟ درباره لوگو بیشتر بدانیم

روانشناسی رنگ
روانشناسی رنگ در طراحی
۵ بهمن ۱۳۹۶
لوگو چیست

طراحی لوگو چیست ؟ آرم یا لوگو به طور کل به نشانه‌ای می‌گویند که به صورت علامت، سمبل یا ترکیبی از هر دو آن ها و به منظور هویت بخشیدن به یک سازمان است. مدتی است که طراحی لوگو و ویژگی های ظاهری آرم‌ها، مورد توجه صاحبان شرکت‌ها و مدیران کسب و کار قرار گرفته است. ساخت آرم یکی از مراحل اولیه راه اندازی یک کسب و کار است که در ابتدای شروع پروراندن ایده آن، مورد بررسی قرار می گیرد.

آرم، نشان یا لوگو چیست

تاریخچه طراحی لوگو

قبل از اینکه به سراغ طراحی لوگو چیست بپردازیم، در ابتدا کمی در مورد لوگو و تاریخچه طراحی لوگو می خوانیم؛ لوگو یا آرم، پدیده ای است که پیشینه آن به زمانی که انسان‌ها بر روی سنگ‌ها نقاشی می‌کردند باز می‌گردد. به همین دلیل است که آرم کلمه‌ای با ریشه یونانی است. این آرم یا لوگوها را در سکه های به جا مانده از ایام قدیم، نشانه‌های استفاده شده بر روی حیوانات، کارهای مربوط به کشاورزی و در نهایت در این دوره در هر کسب و کاری و تجارتی می‌بینیم.
در بسیاری از کمپانی های بزرگ دنیا دیده می‌شود که برند آن‌ها دوباره در پروسه طراحی لوگو قرار می‌گیرد و در بسیاری از آنان، این تغییر، راهی برای ارتقای آن کسب و کار می‌باشد. تغییرات بوجود آمده در لوگو‌ها در روند ساخت آرم می‌تواند، تغییراتی در فونت، سایز، رنگ و… باشد. شما نیز به عنوان موسس یک کسب و کار جدید، نیازمند این هستید که بدانید طراحی لوگو چیست تا به دنیای دیجیتال امروز توجه کافی داشته باشید و تلاش کنید تا برندی قوی و ماندگار تاسیس کنید.

آرم شرکت

پس از تولید محصول یا تعریف خدمات قابل ارائه در یک کسب و کار، اولین کاری که باید انجام گیرد، طراحی یک آرم مناسب برای آن شرکت می باشد. آنچه که در طراحی نشان اهمیت دارد، تصویر و چهره برند شماست. بنابراین یادگیری هر آنچه که به طراحی بهتر لوگو برای کسب و کارتان به شما کمک می کند، برای موفقیت بیشتر ضروری است.

شناخت لوگوها

قبل از ورود به دنیای لوگوها، ضروری است این را بدانیم که لوگو چیست و یک نشان چگونه باید مورد استفاده قرار گیرد. نشان دادن چیستی هویت یک کسب و کار به وسیله یک سمبل یا نشانه، وظیفه اصلی یک لوگو است. البته لوگو می‌تواند نشان دهنده کاری که آن سازمان یا برند انجام می‌دهد نباشد، اما باید داستان آن برند یا سازمان را نشان دهد. به عبارتی دیگر در پس هر لوگویی باید فلسفه ای از آن کسب وکار نهفته باشد.
در فرآیند طراحی لوگو باید به این نکته توجه کرد که لوگو، به عنوان یک بازاریاب یا عاملی برای فروش محصولات و خدمات عمل نمی‌کند. کار اصلی آرم یک کسب و کار این است که در مرحله اول اعتماد مخاطبان را به آن برند خاص جلب کند و آن نماد را در ذهن مخاطبین جای دهد. این کار باعث می شود تا آن ها برای استفاده مجدد از محصول یا خدمات ترغیب شوند.

نظر یک گرافیست بزرگ در مورد لوگو چیست

جیکوب کاس یکی از گرافیست‌های مطرح دنیا در خصوص طراحی لوگو چیست می‌گوید: لوگو‌ها همانند انسان ها هستند، انسان ها ترجیح می دهند که به جای یک عبارت توصیفی گیج کننده و فراموش شدنی با اسم خود صدا زده شوند. بنابراین می‌توان گفت که لوگو ها نباید توصیف کننده کاری که یک کسب و کار خاص انجام می دهد باشند، بلکه باید هویتی قابل شناسایی و ماندگار در ذهن ایجاد کنند.
طراحی لوگو؛ بیان کننده یک عبارت یا مفهوم
یکی از اهداف طراحی لوگو، بوجود آمدن سمبلی برای وجود یا حضور شخص یا شرکتی در بازار رقابتی است. شما می توانید رد حضور یا وجود یک کسب و کار را در مکان های مختلف، با دیدن آن لوگو در فضا، دریابید. در کل می توان گفت، لوگو یا آرم یک شرکت در عین سادگی، بیان کننده هویت کاری یک فرد، گروه یا شرکت می‌باشد و باید مفهوم وجودی آن کسب و کار را جلوه دهد.

ویژگی‌های یک لوگوی قدرتمند

هر آنچه که قبلا در ارتباط با مفهوم لوگو و هدف از طراحی آن گفته شد، نشان دهنده اهمیت طراحی لوگو حرفه ای و با کیفیت آرم است. می توان این مفهوم را این گونه گفت که اگر شما نام فردی را ندانید، او را با توجه به ظاهری که دارد توصیف می کنید؛ مثلا آن دختری که لباس صورتی داشت یا پسری که روی میز جلویی می نشست.
دقیقا کارکرد لوگو در ماهیت کسب و کار‌ها نیز به همین شکل است. زمانی که مخاطبین آرم شرکت شما را می‌بینند، با آن ارتباط برقرار می‌کنند و توصیفی از کسب و کارتان در ذهن مخاطبین تداعی می‌شود و در نهایت آن توصیف تبدیل به اسم شرکت شما می‌شود. این فرآیند را دقیقا در هنگامی که تیک را دیده و برند نایک یادآوری می شود، می بینیم. یادآوری مک‌دونالد بعد از دیدن حرف “ام” طلایی نیز از دیگر مثال های این پروسه ذهنی است.

لوگوی مک‌دونالد و نایکبرای طراحی یک لوگوی خوب، لوگو باید منحصر به فرد باشد و نام تجاری آن کسب و کار در آن به کار برده شود. دیگر ویژگی که در هنگام طراحی لوگو باید مدنظر قرار دهید، رنگ لوگوست. برای انتخاب رنگ لوگو، باید به ماهیت برند تجاری توجه شود؛ برای مثال رنگ قرمز برای کسب و کارهای سرشار از انرژی و جسارت مناسب است. رنگ سبز، طبیعت و رشد و آبی، آرامش را القا می کند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله روانشناسی رنگ در طراحی را مطالعه کنید

نکته دیگری که در طراحی لوگو باید به آن توجه کنید، بکارگیری نام کسب و کارتان در آن لوگو است. برای مثال برندهایی مثل کوکاکولا یا استارباکس از نام شرکت برای طراحی آرم آن استفاده کرده اند. بنابراین با توجه به ماهیت و نام کسب و کارتان می‌توانید از این روش نیز استفاده کنید. فراموش نکنید که نسخه اول لوگو طراحی شده، نسخه نهایی نیست. با گذشت زمان می‌توانید نکات بیشتری را در آرم در نظر بگیرید در این مسیر بهتر است از نظر مخاطبین نیز استفاده کنید.

لوگوی کوکاکولا و استارباکس

برندها و لوگوها

در مجموع، لوگوی کسب و کار شما، نشان دهنده چهره کسب و کارتان است. ولی نکته ای که از آن نباید غافل شد این است که پیش از آن که به طراحی لوگو بپردازید، باید بدانید که پیام اصلی برند شما چیست. وقتی پیام اصلی کسب و کارتان در نماد آن جلوه کند، آن کسب و کار، موجودیتی پیدا می کند که می تواند آن لوگو را در ذهن مخاطبین ماندگار سازد. امید واریم در این مطلب به خوبی به مفهوم لوگو چیست پرداخته باشیم، لوگو ایران.