چگونه یک لوگوی ماندگار طراحی کنیم

برترین لوگو های ایرانی
چه کسایی ۵ برترین لوگو های ایرانی را طراحی کردند؟
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
اصول طراحی لوگو
۷ مهارت مهم در اصول طراحی لوگو
۲۹ مرداد ۱۳۹۷
چگونه یک لوگوی ماندگار طراحی کنیم

چگونه یک لوگوی ماندگار طراحی کنیمامروز لوگو از اهمیت خاصی در دنیای برخوردار است. لوگو می تواند یکی از مهمترین ظواهر بصری برند شما باشد که در ذهن کاربران لوگوی ماندگار خواهد بود. لوگو دارای اهمیت فراوان در امرتبلیغات است، به صورتی که امروزه کسانی که با ذهن باز به دنبال گسترش کسب و کار خود هستند، خواهان لوگویی خاص، به یادماندنی و اثرگذار در ذهن بیننده‌اند. این طرح می تواند معرف سازمان بوده و باعث برقراری ارتباط موثر با مخاطبان گردد.
ایده پردازی مهمترین قسمت طراحی لوگو می باشد. تفکر در نخست هرکاری پیشنهاد شده است اما نوع تفکر کردنی که قصد ماست ایده پردازی می باشد. طراحی لوگو نیازمند برنامه ریزی دقیق و ایده پردازی بسیار است و خلق اثری که بتواند منعکس کننده کسب و کارتان و آنچه نیاز است تا برند شما در اذهان مخاطبان بماند، مهم می باشد.

اهمیت طراحی لوگو برای طراحان هم پوشیده نیست، به صورتی که آن‌ها با خلاقیت و الهام از طرح‌های دیگر، لوگوی ماندگار و تأثیرگذاری را خلق می‌کنند. کمی فکر کنید و لوگو برندهایی که به ذهنتان می رسد را روی یک کاغذ رسم کنید. چه نکاتی بیشتر در مورد این طرح ها مشهود است؟ رنگ؟ حروف؟ سادگی؟

در ادامه به بررسی چند نکته در مورد طراحی لوگو می‌پردازم که دانستن آن برای هر طراحی لازم است. شاید برخی از نکته‌ها را هر طراحی به طور خودآگاه یا ناخودآگاه در طرح‌های خود به کار ببندد ولی دانستن این نکته‌ها برای طراحان تازه کار و یا کسانی که تازه وارد عرصه طراحی شده‌‌اند لازم است.

سادگی در طراحی

لوگویی که دارای جزییات زیاد و پیچیده است نه تنها به سختی طراحی می شود بلکه به سختی هم به خاطر سپرده شده به یاد آورده می شود. چرا وقت خود را با طراحی یک لوگوی پیچیده و پر از جزییات تلف کنیم در حالی که همه ما می دانیم که یک لوگوی ساده جذابیت ویژه ای دارد. طراحی لوگو شرکت های بزرگ دنیا را به خاطر بیاورید؛ همه آنها دارای لوگوی ماندگار هستند که شامل طرحی ساده است که تمامی مردم در سراسر دنیا بتوانند آن را درک کرده، با آن ارتباط برقرار کنند
در طراحی لوگو ساده باید توجه ویژه ای به این موضوع داشته باشیم که تمام جزئیات برند را در لوگو درج نکنیم و لوگوی را پیچیده طراحی نکنیم زیرا لوگوهای شلوغ و در اصطلاح کلاسیک در ذهن به سختی ثبت می شوند

استفاده از رنگ ها به صورت آگاهانه

روانشناسی رنگ چه در امور شخصی و چه در امور تجاری از جالب ترین جنبه های برندسازی می باشد. تحقیقات نشان داده اند که رنگ ها ، معانی مختلفی ( روانشناسی رنگ ها ) را به صورت ناخودآگاه منتقل می کنند. به همین دلیل رنگ ها یک ابزار روانشناسی بسیار قوی در طراحی لوگو می باشد. یادگیری روانشناسی رنگ برای یک طراحی تاثیرگذار بسیار حیاتی است. ذهن بشر به محرک‌های بصری بیشترین پاسخ را دارد و رنگ یکی از اصلی ترین فاکتورها در کیفیت این پاسخ است.
یک لوگوی خوب می تواند به صورت تک رنگ و یا با استفاده از چندین رنگ مرتبط بیان کننده هدف باشد. برای حفظ سادگی لوگو، از رنگ های ساده، کمتر از سه رنگ، استفاده کنید.

منحصر به فرد بودن طراحی لوگو

لوگو باید منحصر به فرد باشد تا مشتری بتواند با استفاده از آن محصولات شما را از سایر رقبا تشخیص دهد. تقلید از لوگوهای دیگر شرکت ها راهکار مناسبی نیست و با طراحی حرفه ای لوگو در تضاد است. این مهم است که برای طراحی لوگو تفاوت ایجاد کنید و لوگوی ماندگار داشته باشید.