روانشناسی رنگ در طراحی

لوگو چیست
طراحی لوگو چیست ؟ درباره لوگو بیشتر بدانیم
۵ بهمن ۱۳۹۶
اصول طراحی لوگو - لوگو ایران
اصول طراحی لوگو حرفه ای
۱۸ بهمن ۱۳۹۶
روانشناسی رنگ

روانشناسی رنگروانشناسی رنگ ، هر رنگ محض بدون افزودن هیچ معنایی و فارغ از هر فرم مشخص، می تواند باروح انسان در هزاران راه مختلف سخن بگوید.

اسکار وایلد:
مغز ما به گونه ای برنامه ریزی شده است که به رنگ ها پاسخ می دهند. آنهاتفکرات و احساسات ما را شکل می دهند.

روانشناسی رنگ در طراحی

برا اساس تحقیقات صورت گرفته تاثیر رنگ ها بیشتر از تنها یک حالت می باشد.رنگ ها این توانایی را دارند تا عادتهای خرید ما را تغییر دهند. شاید عجیب به نظر برسد اما این امر حقیقت دارد که انتخاب یک رنگ مناسب می تواند شانس شناخته شدن برند شما را تا ۸۰ درصدافزایش دهد و به طور مستقیم سبب جلب اطمینان بیشتر مشتریان شما گردد. یکی از موارد مهمی که طراحان باید دانش کافی نسبت به آن را داشته باشند و قادر باشند تا از آن به خوبی استفاده کنند، تئوری رنگ ها می باشد. رنگ ها گونه ی غیر کلامی ارتباطات می باشد که می تواند به وضوح از پیامی صحبت به عمل آورد. رنگ ها می توانند حالتی را به وجود بیاورند که به واسطه ی آن احساس انتقال یابد و یا فرد ترغیب به انجام واکنشی خاص از خود در قبال آن شود. زمانی که پالت رنگ مناسبی را انتخاب کرده باشیم، قادر خواهیم بود تا داستان برندخود را با قدرت بیشتری بیان کنیم.
در اصول طراحی لوگو رنگ تنها فاکتور مهم در بیان داستان برند شما در یک لوگو نمی باشد، انتخاب تایپوگرافی مناسب برای طرحی لوگو نیز از عوامل بسیار مهم به شمار می آید.
تایپوگرافی را می توان تصویر سازی حروف تعریف کرد. هر طرح حروفی می تواند حامل معنای متفاوتی باشد، به تصویر زیر که در آن یک کلمه مشخص با ۱۱ نوع مختلف از طرح حروف نوشته شده است، توجه نمایید.بنابراین، رنگ ها، تایپوگرافی و هویت بخشی همگی دست به دست هم می دهند تا لوگو شما را بسازند.

رنگ های یک رنگین کمان:

اجازه دهید از رنگ ها شروع کنیم، درست از زمانی که، مغز ما برای پاسخ به رنگ هایی که دریافت می کند قابلیت این را داشته باشد تا به طور ناخودآگاه، پیامی را دریافت کند. ما بر اساس رنگ قرمز چراغ راهنمایی و رانندگی ماشین خود را از حرکت باز می داریم و با سبز شدن همان چراغ مجددا شروع به حرکت می کنیم ما گاهی از طریق رنگ ها علامت خطر و یا امنیت دریافت می کنیم. بنابراین، رنگ ها در زندگی روزمره ی ما نقش مهمی ایفا می کند و ما باید آنها را به خوبی شناخته و هر یک از آن ها را به درستی انتخاب نماییم. اگر یک تصویر گویای هزاران لغت می باشد، یک تصویر با رنگ های معنا دار و قابل درک، میلیون ها برابر ارزشمند تر بوده و در حافظه ماندگار تر خواهد شد. در این زمینه تحقیقات و آزمایش های فراوانی صورت گرفته شده است. در این بخش به معنای چند رنگ به طور مثال اشاره می کنیم:

قرمز

رنگ تندی که قادر است احساسات شدیدی از جنگ و خونریزی گرفته تا شور و عشق را ایجاد کند. در طراحی لوگو از این رنگ برای جلب توجه مردم استفاده می شود، همچنین رنگ قرمز به دلیل بالا بردن فشار خون می تواند حس گرسنگی را به بیننده های خود القا کند.

آبی

رنگ آرام بخشی است که می تواند تصاویری از قدرت موفقیت و امنیت را در ذهن ما تداعی کند. اکثر مردم معتقدند که حداقل یک بار در طول زندگی خود به یکی از طیف های رنگ آبی علاقه پیدا کرده اند. این رنگ یکی از محبوب ترین رنگ ها در طراحی لوگو محسوب می شود و می توان بیش از ۹۱۱ لوگو دولتی و یا پزشکی موفق که از این رنگ بهره برده اند را نام برد.

سبز

رنگ سبز نشانی از زندگی و نو شدن می باشد، رنگی آرام بخش و تسکین دهنده به شمار می آید، با این وجود می تواند نشانی از حسادت و بی تجربگی نیز به حساب آید. معمولا این رنگ در لوگو کمپانی هایی دیده می شود که قصد دارند خود را دوستار محیط زیست نشان دهند.

قهوه ای

رنگ قهوه ای نشانی از طبیعت و استفاده می باشد. این رنگ در لوگو هایی به کار می رود که مربوط به ساخت و ساز می باشد و سادگی، گرما و طبیعی بودن را در ذهن انسان متبادر می کند.

سیاه

رنگ سیاه سمبلی از شیطان و یا هر چیز مخاطره انگیزی می باشد، نزد مردم به عنوان مقیاسی از قدرت شهرت دارد. این رنگ در لوگو های متعددی مورد استفاده قرار می گیرد.

روانشناسی رنگ ، روانشناسی رنگ ، روانشناسی رنگ